כניסת משתמשים לאתר

זכור אותי במחשב זה שכחת סיסמה?
גן פרטי גן עירוני
סגור מפה גן פרטי מנוי גן פרטי מנוי גן פרטי שאינו מנוי גן פרטי שאינו מנוי גן עירוני גן עירוני
פורום - הגננות המקצועי פורום - פסיכולוגיה והתפתחות הילד פורום - מוסיקה ותנועה בגיל הרך פורום - רישיונות לגני ילדים פורום - עיצוב תכנון ומיתוג הגן פורום - המלצות על גנים פורום - פרסום הגנים והמשפחתונים
לוח דרוש/ה מורה לתנועה או למוסיקה לוח דרושה סייעת/גננת לוח מטפלות ובייביסיטר
לוח מפעילי חוגים לוח ספקים לוח מסירה החלפה לוח נדלן של גן לוח יד שניה
מאמרים תכנים לגננות שיווק ופרסום בגן ילדים מכללות לגיל הרך
טפסים להורדה בניית אתר אינטרנט לגן מחירון לאתר אינטרנט תכנים ומידע לגננת מתנות לגני ילדים
Google

יום העצמאות של הפעוטות

יום העצמאות של הפעוטות 
 מאת 
יורם ראובני מנהל מרכז אתרוג
 
כל מי שנמצא בקשר טיפולי עם פעוטות באזור גיל שנתיים, מכיר את התופעה של הכרזת העצמאות של הפעוטות. הוא אולי לא יודע שזה יום העצמאות של הפעוט, האירוע אף עשוי לעורר כעס, אך זהו ללא ספק יום חג לתינוק.

אנו נראה את הפעוט מקשקש על הקיר, הופך את צלחת האוכל על הרצפה, כאשר חיוך מרוח על פניו. החיוך והבעת השמחה של התינוק על הפרת הגבול מציינת את חגיגת העצמאות. בערך החל מגיל 18 חודשים, מתחיל שלב התפתחותי בו הפעוט עדיין אינו מבין לגמרי את היפרדותו ביחס לסביבה, ולכן עליו לבסס את תחושת העצמאות. הוא בודק את האפשרות שהרצון, המניעים והכוונות שלו, הם שונים מאלו של סביבתו.

כאשר אוסרים עליו וגוערים בו, הוא מפיק מכך הנאה, הוא מתחיל לחוש אדם נפרד מהסביבה, עם רצונות, רגשות ומחשבות משלו, השונים מאלו של המחנכת. הוא שמח כשהוא מגלה שהוא אדם נפרד, ולכן מגיב בחיוך על גערות ואיסורים.
 
כיצד עלינו המבוגרים לנהוג?  

למרות שיש מבינינו שמתפתים להצטרף לחגיגה ולחייך זאת אינה האופציה המומלצת בדרך כלל. כאן חשוב שהמבוגר יבהיר לפעוט את הגבולות באופן מיטיב. למעשה זהו אחד מהאתגרים המשמעותיים, העומדים  בפני הורים וצוות המחנכות בפעוטון.

אם מצד אחד המחנכת, מבליגה, ומתעלמת באופן עקבי (בשל סיבות שונות, שלא נפרט כאן) הפעוט אינו יודע מהו גבול העצמאות שלו. הוא ימשיך בהתנהגויות מפריעות גם בכדי לגרום לכך שמישהו יסמן את הגבול. התינוק יהיה במצוקה רבה יותר כי אין מבוגר שמראה לו היכן עוצרים. והוא מתחיל לייצר סימפטומים ולהפגין קשיים נוספים שעשויים להזיק להתפתחותו הרגשית.

אם מצד שני המחנכת מגיבה בנוקשות ובחומרה על הפגנת העצמאות, הפעוט יחווה , עלבון, פחד, תסכול, וימנע מהפגנת יצירתיות וספונטאניות. כמובן שלטווח ארוך יפגע גם דימויו העצמי.
ובכן מה עושים?

ראשית, יש לנהוג בסבלנות ואורך רוח. שליטה עצמית של המחנכות והימנעות מאימפולסיביות, קריטיות לשם התמודדות מיטיבה עם הפגנת העצמאות של התינוק.  אין לוותר על אכיפת הגבולות מחד, אין להציבם באופן תוקפני מאידך, יש להבין כי התהליך של הפנמת הגבול אורך זמן. אחת הטכניקות המומלצת להצבת גבול מאפשרת לפעוט ללמוד את החוק ללא תופעות לוואי נלוות.

השיטה נקראת ה. ה. א. א. (הרחקה הסבר אמפטיה אלטרנטיבה), פותחה ע"י מרכז אתרוג ונמצאה יעילה לפי דיווחי הורים וצוות המחנכות בעשרות פעוטונים. במקרים בהם הפעוט חוצה את הגבול(מכה את המחנכת, זורק אוכל על הרצפה, הורס משחקים) סדר הפעולות המומלץ:

הרחקה  -   ראשית יש להרחיק. (להחזיק את הידיים, להוריד מכיסא האוכל, להרחיק מהציוד שהורס).
הסבר    -  הבהרה של החוק והמהות שלו. ("לא מרביצים למחנכת  זה כואב לה" ; " לא זורקים אוכל    
               על הרצפה זה מלכלך וקשה לנקות, חבל על המזון" ; "צריך לשמור על המשחק  כדי שתוכלי 
               לשחק איתו גם בעתיד").
אמפטיה - מתן לגיטימציה לרגשות שמאחרי המעשים. טון דיבור מכיל ("אני מבינה שאתה כועס, זה באמת מרגיז" :"זה אכן מעניין לראות איך הקוטג' נמרח על הרצפה" ; "אני מבין שאת נהנית לדפוק את  הרעשן בקיר").
אלטרנטיבה – הצעה של פעילות או עיסוק אחר מחצית הגבול. (" אתה יכול לומר לי שזה מכעיס אותך"  ;  "אתה יכול לקום מהשולחן ולשחק בפלסטלינה"  ;  " את יכולה לשחק בפטיש מפלסטיק והקוביות").
 
כאשר צוות המחנכים בפעוטון מגיב באופן עקבי על פי השיטה של ה.ה.א.א, מתואם לגבי חוקי האסור והמותר ומהווה דוגמה אישית, אנחנו נראה יותר פעוטות המגיבים באושר והנאה לסביבה הרגשית הנבונה של צוות הגן. המאמר נכתב ע"י מר ראובני יורם מנהל תכנית הליווי לגנים פרטיים "סביבה רגשית בריאה לגן".
 
מרכז אתרוג ישמחו לסייע לכם בהתלבטויות לגבי המסגרת החינוכית לפעוט/ה שלכם נשמח לענות על כל
שאלה בפורום פסיכולוגיה והתפתחות הילדמרכז אתרוגשם משתמש:
כותרת:
תוכן:
שם משתמש נושא התגובה תאריך

סרטון לצפייה


גן ילדים ללא רישיון - סרט חובה לכל גננת והורה שילדו בגן

מתנות לגני ילדים

מבחר רב של מוצרים במחירים נוחים.
מתנות לגני ילדים
כל הזכויות שמורות Copyright © 2005
נבנה על ידי EKDESIGN ekdesign.co.il