פעילות בטבע לחודשים ספטמבר-אוקטובר
 
טיולים בקרבת הגן או טיולים יזומים למקומות מרוחקים יותר הינם מקור בלתי נדלה להעשרת הידע של הילדים, מומלץ אחת לשבוע שבועיים לצאת עם הילדים לסביבה הקרובה ולגלות מה נתחדש בטבע.
להלן תאור הטבע כפי שמתאפיין הוא בחודש ספטמר אוקטובר
לעקוב אחרי שיירות של נמלים בשדות, האוספות זרעים אל קניהן.
לצפות בנדידת העופות החולפים בשמיה של ארץ ישראל.
לעקוב אחרי השממיות המתגנבות אל חרקים ומנסות לצוד אותם.
לאסוף שבלולים לבנים מעל השיחים (דר-חול השיח), להרטיב אותם עד שיתעוררו ולהניחם בכלים שקופים עם צמחים רעננים ואדמה לחה (מומלץ לערוך תצפיות).
לבקר בשדה כותנה המבשיל פרותיו, ואחר- כך במנפטה ובמפעל טקסטיל.
להיפרד מהסברס, מהענבים, ומהאבטיחים. לטעום פטל בר בשולי נחלים וכן גויאבות וקלמנטינות ראשונות.
להתפלל לגשמי ברכה.

תופעה מיוחדת לחודש הסתיו

כל זוחלי ארץ ישראל מתעוררים באביב מתרדמת החורף, ורבייתם מתרחשת בסוף האביב ובראשית הקיץ. בתוך כחודש, באמצע הקיץ בוקעים מביציהם הזוחלים הצעירים. יוצאת דופן היא הזיקית: דווקא בסוף הקיץ ובראשית הסתיו, מזדווגות הנקבות הבוגרות ואחר-כך מטילות ביצים רבות (15 - 20) אל תוך האדמה הלחה ו..מתות. הזיקיות הצעירות תבקענה מן הביצים רק בסתיו הבא - כעבור שנה תמימה! זה הזמן להסתובב בשדות ולראותן מטיילות על השיחים וניזונות מחרקים קטנטנים.

הקיץ מאחורינו
בתקופה זו של השנה הקיץ כבר מאחורינו ומתחיל הסתיו הישראלי, פחות או יותר... וכדברי חז"ל "מט"ו באב - תש כוחה של חמה". אמנם ימי החום עדיין לא חלפו, אך הפרשי הטמפרטורה בין היום ללילה הולכים וגדלים. הלילות עדיין עתירי טל אך הם נעשים קרירים יותר. בימים ניתן לצפות מעת לעת לרוחות קדים (מזרחיות), הנושאות אבק מדברי ואחריהם טפטוף של גשם ראשון בטיפות גדולות, היוצרות כתמים על המכוניות המאובקות; לפעמים, אפילו גשם זלעפות קצר עם ריח אופייני של אדמה רטובה.
 

22 בספטמבר - שוויון בין היום ללילה...
בתאריך 22 בספטמבר אורך היום והלילה משתווים, ומרגע זה ואילך הלילות מתארכים והימים מתקצרים.

חגי תשרי וארבעת המינים
חגי תשרי עומדים בפתח וזוהי הזדמנות להתייחס לארבעת המינים: מי שמזדמן לפרדס אתרוגים לא יכול שלא להתפעל מגודלם של הפירות ומניחוחם העז. גם עצי הערבה ושיחי ההדס נושאים עתה את פירותיהם וגם עצי התמר.

חג האסיף ועוד עצי פרי
מתוך ארבעת המינים רק לאתרוג ולתמר יש פירות מרהיבים הראויים למאכל, אולם חג הסוכות הוא גם חג האסיף, ומן הראוי להתייחס לעצי פרי נוספים המבשילים עתה את פירותיהם*.

בעונה זאת בציר הענבים מסתיים ומתחיל גדיד התמרים, אריית התאנים, קטיף הרימונים, החרובים ועוד.

חרובים ושקמים - תופעה מיוחדת
באשר לעצי החרוב מעניין לראות כי זמן קצר לאחר הבשלת הפירות העץ מתכסה בשפע פריחה. החרוב הוא עץ דו-ביתי - יש עצים הנושאים רק פרחים זכריים ואילו עצים אחרים נושאים רק פרחים נקביים. דווקא הפרחים הזכריים עמוסי אבקה ורוחשים דבורים וזבובונים. ריחם כבד מאוד ומיוחד מאוד ונישא למרחקים. האבקת פרחי הנקבה נעשית בעיקר על-ידי הרוח.

בניגוד לרוב העצים, פרחי החרוב וגם פירותיו מתפתחים בענפים ובגזעים, ממש בתוך הנוף הפנימי של העץ. תופעה מיוחדת זו קיימת גם בעצי השקמים המניבים עתה שפע של פירות.מנגו, גויאבה וקלמנטינות
גם עצי המנגו, שמוצאם מהודו, מבשילים עתה את פירותיהם, וכן גם עצי הגויאבה, שמוצאם מאמריקה הטרופית. אכן, ריח הגויאבות מלווה אותנו תמיד בחגי תשרי יחד עם ריחן של קלמנטינות ראשונות, התופחות ומתמלאות עסיס עם רדת גשמי היורה הראשונים.

(נביא לגן את הפירות, חכין מיץ ונטעם)

חמניות, תירס וכותנה
בשדות החקלאיים קוצצים עתה את ראשי החמניות שהבשילו והתייבשו, אוספים את יבולי התירס, אבל מרשימים במיוחד הם שדות הכותנה , כשהצמר הלבן מתפרץ מתוך ההלקטים הנפתחים. עוד רגע קט תופענה הקטפות
הקטפות הענקיות, העובדות יומם ולילה ואוספות את יבולי הכותנה (הזהב הלבן) בטרם יירטבו על-ידי גשמי היורה. ( בפינת הטבע נציב קלחים של תירס, כותנה , וחמנית)

הבוטנים - תופעה יוצאת דופן
בשדות הבוטנים (אגוזי האדמה) כדאי להתעכב ולשים לב כי הבוטנים אמנם מצויים בקרקע, אך ברור כי הם הפירות של הצמחים. כאן מתרחשת תופעה מדהימה: עוקצי הפירות התארכו ובצמיחה מהירה כלפי מטה טמנו את הפירות הצעירים בתוך האדמה.

אנו עדים כאן לתופעה די יוצאת דופן - לא רק שהצמח איננו מפזר את זרעיו (צאצאיו) אלא הוא אף דואג להטמין אותם ליד צמח האם!

תבואה, אקליפטוס ועוד
בשדות התבואה למיניהם כבר הסתיים החריש ועתה מתכוננים לזריעת תבואות החורף (כדאי לצאת ולראות שדה חרוש).

בסתיו גם עצי האקליפטוס פורחים, ואולי הם שומרים על מקצב הפריחה של ארץ מוצאם, אוסטרליה, שבה האביב מתחיל כעת.

עוד פורחים בשדות, יחד עם הבשלת פירותיהם, גם הפטל הקדוש, טבק השיח והטיון הדביק.

ומה בעולמם של בעלי החיים?
"רוחות מנשבות, נודדות ציפורים.." אכן כדברי השיר, נדידת הציפורים מעל ארץ ישראל מגיעה בסתיו לשיאה. חסידות, שקנאים ועופות דורסים רבים חולפים מעל ארצנו בדרכם לאפריקה.
גם הנחליאלי הלבן המבלה את החורף בישראל, כבר מגיע בחודש אוקטובר ומתרוצץ בשדות וליד נופי מים. השחפים, הזרזירים והקורמורנים הגדולים מגיעים אף הם בסוף הסתיו וכך העופות החורפים בארץ מחליפים את העופות המקייצים (תור מצוי, שרקרק, חיוויאי) העוזבים אותנו בדרכם דרומה לאפריקה.

החרקים והזוחלים פעילים עדיין וחלקם אפילו משמינים לקראת תרדמת החורף. את נמלות הקציר נראה בשורות ארוכות וצפופות כשהן אוספות זרעים וממלאות את המחסנים התת-קרקעיים. החגבים מזדווגים עתה בשדות וכדאי לשים לב שהזכרים קטנים באופן משמעותי מהנקבות. לאחר רדת גשמי היורה תטלנה הנקבות את ביציהן באדמה הלחה. גשמי היורה הראשונים מעוררים מתרדמת הקיץ את השבלולים הזוחלים לכל עבר, ובנוסף, נוכל להבחין גם במעופי הכלולות של נמלים מכונפות המסתחררות באוויר. המלכות הצעירות צונחות ארצה לאחר ההפריה, כנפיהן נושרות והן חופרות באדמה הלחה ומתחילות בהקמת דור חדש של נמלים.
אצל חלק מן היונקים תתחיל לצמוח עתה פרווה ארוכה יותר וסמיכה יותר (פרוות חורף),
סתיו  |  הצעות למפגשים  |  תוכנית עבודה  |  פעילות בטבע  |  שירים  |  דפי צביעה  |  צור קשר      
האתר נוצר ע"י גן פור יו- פורטל גני הילדים
פורטל גני הילדים המתמחה בתחומים הבאים : גן ילדים , משפחתון , צהרון , מעון , פעוטון , תינוקיה.
כניסות לעמוד:  190282