שלולית חורף
שלולית החורף היא תופעה שנתית נפוצה בישראל.
 
שלוליות נוצרות עם רדת הגשמים בכל מקום שבו מצויות בקרקע שקערוריות, טבעיות או מעשה ידי אדם. להיווצרותן יש כמה גורמים:
 
בארץ יורדות בעונת החורף כמויות גדולות של משקעים בפרק זמן קצר יחסית, ובמקומות רבים אין הקרקע מסוגלת עוד לקלוט את כמות המים הרבה ולפיכך ניקוות שלוליות במקומות הנמוכים. לאורך שפלת החוף בארץ מצויים ריכוזים של קרקע כבדה הקרויה נזאז. קרקע זו מונעת את חילחול מי הגשמים ותורמת אף היא להיקוות המים על פניה.
 
כשפוסקים הגשמים והקיץ מגיע, מתייבשות השלוליות בהדרגה, בשל התאדות מימיהן וחילחולם.
 
שלוליות החורף עשירות ביצורים רבים, שרובם בעלי כושר סבילות גבוה לשינויים בטמפרטורת המים, בכמות החמצן המומסת בהם ובחומציותם. כל אלה נתונים לתנודות רבות וקיצוניות במימיה הרדודים של השלולית. בשלוליות החורף מתקיימים סרטנים ירודים, כגון דפניות, סרטני תריס וסרטני בוץ. כמו כן נפוצים במי השלולית זחלי יתושים, שפיריות ובריומנים, וכן זחלים ובוגרים של חיפושיות מים שונות. שלולית החורף היא גם בית גידול לראשנים של דו חיים כמו הצפרדעים, הקרפדות והטריטונים.
 
שתי תכונות אופייניות לרוב מיני בעלי החיים השוכנים בשלוליות חורף:
 
א. יכולת להשלים במשך תקופה קצרה את מחזור חייהם הקשור במים. בהתייבש השלולית, הם מסוגלים לעבור את העונה היבשה מבלי שיפגעו, אם בצורת כיסתות כאמבות או ביצים בנות קיימא כסרטנים ירודים ואם בדמות בוגרים העוזבים את השלולית וחיים ביבשה כחרקים וכדו חיים.
 
ב. יכולת להשיג מזון בשלולית עצמה. רבים מהם ניזונים מחומרים אורגניים שבמים, ואחרים בולעים חיידקים וחד תאיים. החרקים והדו חיים ניזונים מן הסרטנים הירודים ומן החומר הצמחי הרקב במים.
 
בכל אופן הימים היפים בחורף נועדו בעצם לכך. זה הזמן לקחת את ילדי הגן ולטייל בחוץ ולחפש שלוליות. כמובן שכדאי להודיע להורים מראש כדי שישלחו את הילדים עם מגפים. אז רק שיהיה לכם יום שלוליות כיף.
 
לינקים, פעילויות ותכנים בנושא מים:
 
 
 בעלי חיים  
 
על מנת לשרוד בתקופת החורף בעלי חיים רבים פיתחו מנגנוני הישרדות שונים:
 
אחד האפקטים השכיחים יותר בקרב בעלי חיים ובייחוד בקרב ציפורים הוא הגירה או נדידה . בחורף הישראלי ניתן לצפות בנדידת ציפורים למדינות החמות יותר באזורי אפריקה המשוונית.
 
"שנת חורף"  היא מצב של פעילות מטבולית מזערית, בעלי חיים כגון דובים, עטלפים, צפרדעים ונחשים נכנסים לתרדמת חורף ויוצאים החוצה רק בעונות החמות.
 
על ידי הפחתה של קצב חילוף החומרים בפקטור של פי 5 עד 100 בעלי חיים יכולים להאריך את משך החיים על ידי שהייה של חודשים או אפילו שנים במצב של תרדמת. 
 
תרדמת חורף ביונקים מהווה אסטרטגיה לעבור את העונה הקשה במהלכה קצב חילוף החומרים שלהם יורד מתחת ל־5% מהקצב הנורמלי, טמפ' הגוף יורדת ל־0-5 מעלות צלזיוס והתפקודים הפיזיולוגיים מדוכאים בצורה חריפה. לפני המעבר למצב התרדמת צורכים רוב בעלי החיים כמות גדולה של מזון על מנת לצבור שומן שיסייע במעבר התקופה בשלום. התנינים בחמת גדר למשל מקבלים ארוחה אחרונה לפני החורף ולא אוכלים כלום יותר עד תחילת הקיץ.
 
בעלי חיים מסוימים אוגרים מזון במיוחד לתקופת החורף: בונים, סנאים, בואשים ועוד.
 
זנים מסוימים של בעלי חיים משנים את צבעם או את צבע פרוותם על מנת להיות מוסווים טוב יותר.
בעלי חיים פרוותיים מגדלים פרווה עבה וצפופה יותר בחורף , עובדה המשפרת את יכולת שימור חום הגוף שלהם, פרווה זו נושרת עם בוא האביב.
 
בעלי חיים מסוימים מנצלים את יתרונות השלג כגון יכולת הבידוד שלו ומתחפרים במחילות ע"מ לשמור על חום גופם.
 
 
   
חורף  |  שירים  |  מערך שיעור  |  סיפורים  |  דפי צביעה  |  מושגים  |  משחקים  |  צור קשר    
האתר נוצר ע"י גן פור יו- פורטל גני הילדים
פורטל גני הילדים המתמחה בתחומים הבאים : גן ילדים , משפחתון , צהרון , מעון , פעוטון , תינוקיה.
כניסות לעמוד:  133971